Հայաստանում հաշտարարության ինստիտուտի զարգացման, ինչպես նաեւ դատարանների ծանարաբեռնվածության թեթեւացման նպատակով գործադիրը փոփոխություններ եւ լրացումներ է առաջարկում «Հաշտարարության մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանի ներկայացմամբ հարցն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի սեպտեմբերի 28-ի նիստում:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` դատարանի նախաձեռնությամբ հաշտարարություն նշանակելու դեպքում դատարանի որոշմամբ սահմանված ժամանակահատվածում հաշտարարության իրականացման վարձատրության դրույքաչափը կսահմանվի Կառավարության որոշմամբ: Առաջարկվում է զորավարժություններին եւ վարժական հավաքներին մասնակցելու դեպքում սահմանել հաշտարարի գործունեության կասեցման ժամկետ:
Նախաձեռնությամբ կատարվել են տեխնիկական բնույթի մի շարք փոփոխություններ:
Բոլոր փոփոխությունները` կից հղմամբ:
Փոխնախարարի խոսքով` նախաձեռնությունը լրամշակվել է ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության եզրակացության հիման վրա:
Հարակից զեկուցող Արփինե Դավոյանը կարեւորել է նախաձեռնությունը եւ կոչ արել տալ դրական եզրակացություն:

В целях развития института медиации (примирения) в Армении, а также разгрузки судов исполнительная власть предлагает изменения и дополнения в закон “О медиации” и ряд смежных законов.
28 сентября вопрос, представленный замминистра юстиции Г.Минасяном, рассмотрен в первом чтении на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
По словам основного докладчика, в случае проведения медиации по инициативе суда размер вознаграждения за медиацию будет определяться решением правительства в течение срока, определенного решением суда. Рекомендуется установить срок приостановления деятельности медиатора в случае участия в военных учениях и сборах.
По инициативе внесен ряд поправок технического характера.
По словам замминистра, инициатива доработана на основании заключения Экспертно-аналитического управления Аппарата НС.
Содокладчик А.Давоян, подчеркнув важность инициативы, призвала депутатов дать положительное заключение.